info

Téma: Úspory energie, dotační politika

Průběžně aktualizováno

Zlatá slova premiéra – do kamene tesat …
„Je důležité, abychom se nesmířili s tím, že máme dost energií. Ale abychom se všichni snažili s těmi energiemi dobře hospodařit, zacházeli s nimi šetrně a kde to je možné, tak jejich spotřebu snižovali. Budu trvat také na tom, aby příkladem šly instituce státu,“ uvedl premiér Petr Fiala.

REÚSS zpracoval (25.8.2022) „Srovnání nákladů na dodávky zemního plynu v roce 2022 a 2023“
odkaz zde (soubor PDF)

Kolik budou slevy na energie? Máme podrobnosti … píšou Novinky 27.8.2022
Otázky a odpovědi k úspornému tarifu … na stránkách MPO
Deštník proti drahotě: vládní program plošné i cílené pomoci … vláda ČR – tisková zpráva
Prováděcí právní předpis k paragrafu 11r až 11u zákona č. 232/2022 Sb. … portál ODok
Příspěvek na elektřinu, zemní plyn a teplo … portál ODok

Informační systém ODok / eKLEP provozuje Úřad vlády České republiky.
Vládní dokumenty z eKLEP (Elektronická knihovna legislativního procesu) jsou pro veřejnost dostupné v aplikaci eKLEP pro veřejnost (VeKLEP) – zpřístupňuje veřejnosti vládní dokumenty legislativní povahy, které se nacházejí ve schvalovacím procesu.

odkaz na VEKLEP


„Čím méně energií z Ruska spotřebujeme, tím méně jich odtud musíme dovézt. Už nyní je proto vhodná doba se co nejvíce soustředit na dobrovolné, individuální úspory energií. Říkám to už od března, ze začátku se mi mnozí vysmívali, ale dnes se právě úspory staly jedním z hlavních témat po celé Evropě. Energetické úspory jsou tou nejlepší zbraní v naší energetické válce proti Putinovi. A je nejvyšší čas tuto zbraň naplno používat,“ říká ministr průmyslu a obchodu (MPO) Jozef Síkela.

Vláda chce jít s úsporami energií příkladem. Projednala manuál , který poradí jak na to ve veřejných budovách.


V koupelně 19°, v obýváku a kuchyni 18°, na chodbě 15° a na schodech 10°C. Na tolik by měly teplárny v zimě vyhřívat topení odběratelů, pokud by hrozil nedostatek plynu. Omezení by se ale dotklo i administrativních budov či škol.
S úpravami počítá nová vyhláška, kterou dalo v úterý 9. 8. 2022 do připomínkového řízení ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
Důvodem předložení návrhu vyhlášky je reálný nedostatek zemního plynu a následně dalších fosilních paliv vzhledem k vojenské agresi Ruské federace, jakožto hlavního vnějšího dodavatele zemního plynu, vůči Ukrajině.
Navrhovaná vyhláška si klade za cíl snížení spotřeby zemního plynu a dalších fosilních paliv v budovách při omezení nebo úplném ukončení dodávky zemního plynu do ČR, a tedy vede k úsporám energie včetně úspor na zemním plynu, při zachování minimálních požadavků na tepelnou pohodu a dodávku teplé vody.


Program Nová zelená úsporám, financovaný z Národního plánu obnovy, pomáhá dlouhodobě snižovat náklady na energie. Aktuální růst cen energií výrazně zvyšuje i zájem o dotace na úsporná opatření, jen za prvních pět měsíců tohoto roku požádalo o dotace více lidí než za celý loňský rok. Ministerstvo životního prostředí navíc ještě rozšiřuje pomoc domácnostem. Nově mohou peníze na výměnu nevyhovujícího vytápění získat majitelé bytů v bytových domech i jednotlivě a podpora se rozšiřuje také na majitele tzv. řadových domků evidovaných jako vymezené bytové jednotky.

Ministerstvo životního prostředí reaguje na doporučení Monitorovacího výboru OPŽP a posiluje snahu ČR i členských států EU zvýšit svou energetickou bezpečnost snížením závislosti na dodávkách plynu z Ruska.

Proto dochází k úpravě podmínek kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti, konkrétně k navýšení dotace na tepelné čerpadlo o 50 tisíc korun, tedy na celkových 180 000 Kč. Zároveň vstupuje v platnost časové omezení podpory směrem k plynovým kondenzačním kotlům, a to i v programu Nová zelená úsporám.

Ministerstvo bude u kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti garantovat úhradu způsobilých výdajů u plynových kondenzačních kotlů pouze v případě, že již byla jejich výměna realizována, případně byla na jejich pořízení vystavena závazná objednávka, a to v termínu od 1. 1. 2021 do 30. 4. 2022.

V rámci programu Nová zelená úsporám je poskytována dotace ve výši 50 %. Zde není nutné prokazovat nízké příjmy. S výměnou kotle je možné obdržet dotaci na provedení dalších energeticky úsporných opatření (např. zateplení, výměna oken či instalace fotovoltaických systémů nebo systémů pro využití tepla z odpadní vody.

Dotační výzvy plánují jednotlivé kraje spustit v průběhu letošního května a v červnu by měly začít od občanů přijímat první žádosti o dotace. Už nyní se ale zájemci o dotace mohou předběžně krajům hlásit. O podporu lze přitom požádat i v případě již uskutečněné výměny zastaralého zařízení. Základní podmínkou je, že k výměně došlo po 1. lednu 2021.

DALŠÍ ODKAZY

Program výměny zdrojů tepla v domácnostech Zlínského kraje
Raketový růst zájmu o NZÚ … v kurzu je fotovoltaika i výměny kotlů
Posun termínu zákazu provozu starých kotlů. Kotlíkové dotace běží dál … .
Operační program „Životní prostředí“
Národní plán obnovy (oficiální stránka)
Plynové kotle už nechceme podporovat, říká ministryně Hubáčková

OPZP01


[VB]